Enkele notities ter overdenking van de lezingen van deze week. Wat gebeurt als mensen elkaar niet meer horen? Hoe is het om vluchteling te zijn?

‘Doof en moeilijksprekend’
Doofheid heeft veel impact. Als mensen elkaar niet meer horen verhardt de samenleving. Frits van der Meer in zijn boek Geschiedenis ener kathedraal, schrijft op p.56: “Want een doof mens hoort wat hij vreest”. En C. Ferrier: “Taal en verhalen die we zelf maken over anderen in plaats van naar hen te luisteren, kunnen ons veroordelen tot een één dimensionale identiteit die elke opening voor gesprek elimineert.” (NB. ‘Blindheid’ kent vergelijkbare handicaps)

Land
Bij nieuwe maan zijn ze gevlucht
over rivieren, binnenwegen, een bergpas
Zonder sneeuw. Tenten gevouwen
in de palm van een hand. Houwelen
die een pad hakken, door de lucht.
Nomaden. Nacht van tegenstand
en verder gaan. Achtergelaten
taal – land waar niet gewoond
wordt. Dat gedroomd wordt.

Vluchtelingen
Vluchtelingen zijn geen probleem
Ze hebben een probleem
En dat is ons probleem (Stichting Andersom).

Hokjesgeest
Je komt hem op een verjaardagsfeest tegen. Vraag niet wanneer hij gevlucht is of hij heimwee heeft en zijn familie mist. Als je hem per se in een hokje wilt stoppen, stop hem in het hokje ’mens’, laat zijn wereld jouw wereld worden voor een avond. Vraag niet waarom hij gevlucht is, want jouw nieuwsgierigheid, die je oprechte interesse noemt, duurt even maar neemt hem keer op keer mee naar de zweepslagen, eenzame lichtloze dagen in zijn isoleercel zonder groet, naar het bloedige eelt op zijn voeten, de hartverscheurende kreten van zijn dochter, naar een hel die niet ophoudt en de pijn die verder graaft. Laat hem op een verjaardagsfeest even als jij in het heden zijn en niet het verleden. Vraag hem gewoon hoe het nu met hem gaat en of hij ooit verliefd is geweest. (Nafiss Nia).

De droom van de profeet Jesaja.
Diep van binnen ben je krachtig
Diep van binnen woont je God
Die zal altijd blijven dromen
En die droom gaat nooit kapot.
Blinden zien en doven horen
En wie in een rolstoel zat
Danst de sterren van de hemel
En de benen uit zijn gat
Door het droge, dorre land
Gaan ineens rivieren stromen
Aan dat klaterende water
groeien dan de mooiste bomen
Heb je alles goed gezien?
Ga er dan maar mee beginnen
Geef die droom dan nooit meer op
Maar bewaar hem diep vanbinnen
Diep van binnen ben je krachtig
Diep van binnen woont je God
Die zal altijd blijven dromen
en die droom gaat nooit kapot
(Gerrie Huiberts)

Henk bloem, pastor

Meer verdieping in de lezingen van komende zondag: lees hier.