Ooit, vroeger, had iemand op zijn kamerdeur geplakt: Gij zijt mijn vrienden als ge doet wat ik u zeg. ‘Doen wat ik u zeg’ betekent hier niet bevelen of uitvoeren, maar één van hart en één van geest zijn. Salustius krijgt de eer voor de spreuk of is het een programma: “Idem velle, idem nolle, atque idem nolle, ea vera amicitia est = hetzelfde willen en hetzelfde niet-willen, dat is de ware vriendschap.

Straffen kan liggen in de sfeer van sanctie, van vergelding. Dan komt iemand er wel of niet ‘genadig’ van af. Of gebruikt men heden ten dage liever het woord “gratie”? Of is dat weer iets anders.

Johann Wolfgang Goethe: Als je iemand behandelt zoals hij is, zal hij zo blijven. Maar als je haar/hem behandelt alsof zij is wie hij kan zijn zal zij ook worden wie ze kan zijn.

Henk Bloem, pastor

Meer verdiepingen in de lezingen van deze zondag: lees hier.