Is dit nu onkruid of is dit juist het goede plantje? Welke moet nu weg? Soms is er bijna geen verschil en lijken kruid en onkruid als twee druppels water op elkaar. Allebei ‘kruid’ en allebei groen als ze net met ’t kopje boven de grond uitkomen. Je wordt er voorzichtig van. Stel je voor dat je de verkeerde weggooit.

“Laat ze samen opgroeien tot de oogst” zegt Jezus wanneer de knechten meteen willen doorpakken en de troep eruit willen trekken. Hij lijkt daarmee te zeggen: “Oordeel niet voorbarig. Ga niet af op je eerste impuls. Kijk naar het geheel. Wacht rustig even af”.

Op het eind, als je ‘t geheel overziet mag je je mening geven. Maar prik niemand te snel vast op ‘Ja maar hij zei/deed toen’, en serveer iemand niet te snel af. Spreken we daarom van ‘laatste oordeel’? Niet om angst in te boezemen maar om een barmhartige ruimte te scheppen? Ruimte om nog te wieden.

Henk Bloem, pastor

Uit: de Veertigdagenkalender Zeist. Wilt u zich hiervoor nog aanmelden, klik dan hier.